خانه / دسته‌بندی نشده / تنوع زیستی

تنوع زیستی

برخی از افراد فکر می کنند که تنوع زیستی نام دیگری برای حیات وحش است. اما واقعیت آن است که مفهوم تنوع زیستی به وجود انواع گوناگون موجودات بر کره زمین اشاره دارد؛ از گیاهان و جانوران وحشی گرفته تا جانوران اهلی، میکروب ها، گیاهان پرورشی و حتی انواع دانه ها و بذرها.

گیاهان و جانوران وحشی طی سال ها، در زمینه های مختلف دانش بشری مانند کشاورزی، صنعت، پزشکی و دیگر زمینه ها سهم فراوان داشته اند. با وجود این، بشر هنوز تمام انواع موجودات را مطالعه نکرده است. بسیاری از گونه های زیستی نیز بی آنکه انسان چیزی درباره شان بداند رو به نابودی هستند.

امروزه دانشمندان پی برده اند که باید از تمام گونه های زیستی حفاظت کرد زیرا طبیعت با موجوداتی که دارد همواره تعادل بسیار ظریفی را حفظ می کند. برای مثال، خیلی ها به دلیل زیبایی ببر، دوست دارند از آن حفاظت شود اما کمتر فردی است که بخواهد نسل سوسک را از نابودی نجات دهد!

در بسیاری از نقاط دور دست جهان، گیاهان و جانوران ریزی زندگی می کنند که نسل آنها بدون آنکه توجهی به اهمیت شان در کره زمین داشته باشیم رو به نابودی است. در طبیعت هیچ موجودی بیهوده و بی فایده نیست. در زنجیره حیات طبیعی، هر موجودی نقش دارد.

انسان ها چگونه تعادل محیط زیست را بر هم می زنند؟
جدا از اثرات شیمیایی که انسان ها در طبیعت به وجود می آورند و جدا از نابود کردن جنگل ها برای مصارف صنعتی، می خواهیم به جابجایی حیوانات اشاره کنیم.

در بسیاری از نقاط جهان، از جانورانی مانند میمون، خرس و مار برای نمایش و سرگرم کردن مردم استفاده می شود. این کار ممکن است باعث سرگرمی و تفریح عده ای شود اما معمولاً جانوران بابت این سرگرمی بهای سنگینی می پردازند. آنها را در جنگل اسیر کرده و اغلب با آنها رفتاری بی رحمانه دارند. برای مثال، گاهی هنگام تعلیم خرس ها دهان شان را می دوزند و بی رحمانه کتک شان می زنند.

مارها نیز قربانی بی رحمی انسان هستند. بیست تا سی مار جان شان را از دست می دهند تا یکی از آنها زنده و سالم به شهر برسد. بسیاری از این مارها در اسارت، لب به غذا نمی زنند و به همین دلیل می میرند.

برای تعلیم شیرینکاری به میمون ها نیز آنها را مدت ها گرسنگی می دهند تا سرانجام مجبور به فرمانبرداری شوند. به این ترتیب، انسان ها با دور کردن جانوران از محیط زیست طبیعی شان، نه تنها عملی بی رحمانه انجام می دهند بلکه نمی گذارند آنها نقش طبیعی خود را انجام داده و مثلاً به گرده افشانی یا بازیافت منابع طبیعی بپردازند.

از دیگر کارهای بی رحمانه انسان ها، آزمایش هسته ای در جزایر جنوب اقیانوس آرام است. تشعشعات اتمی و رادیواکتیو بر انسان ها و جانوران این مناطق اثراتی شَدید و خطرناک داشته است. بطوریکه بسیاری از انواع ماهی ها آسیب دیده اند، بسیاری از پرندگان توانایی پرواز را از دست داده و خیلی از آنها بدون بال، متولد می شوند. دلیل انتخاب جزایر اقیانوس آرام برای انجام این آزمایش ها این بوده که آنجا را منطقه ای دور افتاده دانسته اند.

این در حالی است که زمین خانه همه ما می باشد و آسیبی که به هر نقطه از آن برسد، همه ما را تهدید می کند

درباره‌ی سلماز فعله گری

فارغ التحصیل ارشد زیست شناسی جانوری گرایش فیزیولوژی از دانشگاه تبریز

همچنین ببینید

محققان ژنی را که در لاک‌پشت‌های گازگیر مسئول تعیین جنسیت وابسته به دما است را شناسایی کرده اند.

در مقاله ای که در مجله ی Genetics منتشر شده است، گروهی از محققان دانشگاه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *