خانه / دسته‌بندی نشده / محققان ژنی را که در لاک‌پشت‌های گازگیر مسئول تعیین جنسیت وابسته به دما است را شناسایی کرده اند.

محققان ژنی را که در لاک‌پشت‌های گازگیر مسئول تعیین جنسیت وابسته به دما است را شناسایی کرده اند.

در مقاله ای که در مجله ی Genetics منتشر شده است، گروهی از محققان دانشگاه داکوتای شمالی و دانشگاه مینه سوتا شواهد زیادی را دال بر ارتباط ژنی تحت عنوان (cold-inducible RNA-binding protein( CIRBP با تعیین جنسیت وابسته به دما در لاک‌پشت‌های  گازگیر(Chelydra serpentina) مطرح کرده‌اند. در کروکودیل‌ها، تمساح ها و گونه های خاصی از مارمولک ها، جنین بسته  به دمایی که در زمان قرار داشتن درون تخم تجربه می‌کند، می تواند تبدیل به جنس نر یا ماده شود.

تغییرات سریع اقلیمی با تاثیر بر نسبت جنسیت این جانوران می تواند آینده‌ی این‌ موجودات  را در معرض تهدید قرار دهد. دانشمندان در تلاش هستند تا به درک صحیحی از نحوه تاثیر این تغییرات اقلیمی روی این گونه ها و نحوه ی سازش آن ها با این تغییرات برسند. اما در مورد مکانیسم تغییر وابسته به دما بین تخمدان و بیضه اطلاعات کمی به دست آمده است.

برای جستجوی سرنخ هایی از مکانیسم های پشت پرده این فرایند تیمی از محققان تحققیقاتی را برای شناسایی ژن هایی که جنسیت را در لاک پشت های گاز گیرنده تحت تاثیر قرار می دهند شروع کردند. مزیت تمرکز روی این گونه لاکپشت این است که تعیین جنسیت آن در بازه ی زمانی 5 روزه است و از حدود شصت و پنجمین روز شروع می شود. (دوره ی حساس به دما)

اگر دمای انکوباسیون در طول دوره ی حساس به دما از دمای “ایجاد کننده ی نر” (26درجه ی سیلیسیوس) به دمای “ایجاد کننده ی ماده” (31 درجه ی سیلیسیوس)  تغییر کند، تمام تخم ها تبدیل به جنین ماده خواهند شد.

در مطالعات قبلی دانشمندان دریافته بودند که ژن CIRBP   در 24 ساعت اول این تغییرات دمایی فعال می شود و دو روز بعد چندین ژن درگیر در رشد تخمدان یا بیضه فعال یا غیر فعال می شوند. در مطالعه ی جدید آن ها بیان CIRBP را در مراحل اولیه ی حساسیت به دما تایید کردند. ژن CIRBP تنها ژنی نیست که جنسیت را در لاک پشت های گاز گیر تعیین می کند. مطالعات این محققان نشان داده است که چندین حسگر دمایی وجود دارد که جنسیت را با همکاری یکدیگر کنترل می کنند. آن ها در تلاشند تا دیگر اجزای این سیستم را شناسایی کنند و نحوه ی میانکنش آن ها را برای تعیین جنسیت مشخص کنند.

A. L. Schroeder et al, A Novel Candidate Gene for Temperature-Dependent Sex Determination in the Common Snapping Turtle, Genetics (2016). DOI: 10.1534/genetics.115.182840

Read more at

درباره‌ی برنا بابازاده

همچنین ببینید

زیست شناسی

آیین‌نامه‌ی ارسال مطالب

آیین‌نامه‌ی ارسال مطالب جهت درج در وب سایت حرکت ملی زیست شناساسان با توجه به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *