خانه / آموزش / آمـوزش / کتاب / معرفی کتاب فیزیولوژی گایتون _ هال

معرفی کتاب فیزیولوژی گایتون _ هال

معرفی کتاب فیزیولوژی گایتون _ هال

آرتور کلیفتن گایتون فیزیولوژیست پرآوازه آمریکاییست.پدرش دکتر بیلی گایتون پزشک گوش وحلق و بینی بود که بعدها رئیس دانشکدهٔ پزشکی آکسفورد شد.آوازه گایتون بخاطر نگارش کتاب معروف فیزیولوژی پزشکی است که در ایران به فیزیولوژی گایتون معروف است. بعدها جان ای هال هم در نگارش کتاب به او یاری رساند و حاصل آن کتاب درسی فیزیولوژی پزشکی گایتون و هال می‌باشد که در دانشگاه‌های جهان در حال تدریس است.

گایتون در ابتدا عمده مطالعاتش را در زمینه عاملافزایش فشار خون بنا نمود و در این راه بسیاری از فرمولها و محاسبات و رفتار مربوط به سیستم گردش خون را کشف نمود. در سال ۱۹۵۵ تئوری برون ده قلب را ارائه نمود که نشان می‌داد قلب تنها خونی را که دریافت می‌کند، قادر به پمپاژ است و خود قلب نقشی در تنظیم مقدار برون ده قلب ندارد.از دیگر کارهای ارزنده وی، محاسبه فشار میان بافتی است. پروفسور آرتور گایتون، پس از سالها تلاش در ارتقای دانش فیزیولوژی و پزشکی، در سال ۲۰۰۳ در سانحه رانندگی درگذشت.حاصل تلاشهای گایتون، نگارش بیش از چهل کتاب پیرامون پزشکی است.

اهمیت کتاب گایتون و هال در ارایه‌ی دقیق دیدگاه‌های تشخیصی، درمانی و مباحث پایه پزشکی است. این کتاب یکی از منابع مهم علوم پزشکی و زیستی در بیش‌تر دانشگاه‌های مهم دنیاست و در بسیاری از دانشگاه‌های ایران تدریس می‌شود. سهولت یادگیری مفاهیم که به صورت خلاصه ارایه شده‌اند، توجه ویژه به اصول فیزیولوژی و ارایه‌ی مطالب در بخش‌هایی مجزا، از ویژگی‌هایی است که به مخاطب در درک بهتر مفاهیم کمک می‌کند.

فیزیولوژی گایتونَ
                                                      فیزیولوژی گایتون

در کتاب فیزیولوژی گایتون و هال ترجمه خسرو شادان  سادگی و روانی مطالب با رعایت ملزومات و مفاهیم اصلی در کنار توضیحات بالینی مرتبط به گونه ای است که رشته های متفاوت علوم زیستی می توانند از آن بهره مند شوند .

عنوان کتاب اصلی : medical  physiology

پدیدآور کتاب اصلی : John E.Hall, Arthur  C. Hutton

ویرایش کتاب اصلی : 13th Edition

سال انتشار کتاب اصلی :  2016

زبان کتاب اصلی : انگلیسی

 

درباره‌ی سلماز فعله گری

فارغ التحصیل ارشد زیست شناسی جانوری گرایش فیزیولوژی از دانشگاه تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *