خانه / شاخه های زیست شناسی / بیوانفورماتیک / گرایش بیوانفورماتیک

گرایش بیوانفورماتیک

بیوانفورماتیک یا زیست شناسی محاسباتی از حوزه های نو در پژوهش های زیست شناسی است. انتقال دانش روش آزمایش و مواد آزمایشات زیستی به درون رایانه ها در غالب داده های رایانه ای به خودی خود بسیار شگفت انگیز بنظر می آید. اما بیشتر از یک انتقال ساده جنبه های چون کاهش هزینه ها – افزایش سرعت – دقت – امکان تحلیل در حجم بسیار زیاد داده ها برای دانشمندان و سرمایه گذاران از اهمیت بیشتری برخوردار است. افزایش روز افزون اطلاعات زیستی و نیاز هر چه بیشتر و سریعتر زندگی امروز توضیح مناسبی از ضرورت استفاده از قابلیت رایانه ها و رایانش اطلاعات و داده های زیستی به منظور تحقیق و تولید محصول را بیان می کند. مهمترین ویژگی رایانه ها اعم از سرعت – دقت – توان تحلیل داده های عظیم در این علم به خدمت گرفته شده تا با استفاده از دانش زیست شناسی که در قالب داده های رایانه ای آماده شده اند جواب هایی ارزان تر در زمان کوتاه تر با دقت بیشتر کسب شود.

دلایل لزوم متخصص زیست شناسی گیاهی در سازمان های مختلف کشوری:

  1. دارو سازی­

تصویری از نحوه اتصال یک مهار کننده به هدفش در پیشگویی یک ابزار بیوانفورماتیکی


فرآیند تولید دارو جریانی پر هزینه است که به طور متوسط برای تولید هر دارو تا 20 میلیون دلار تخمین زده می شود. از طرفی نیازمند آزمایشگاه های گران قیمت و متخصصین ویژه ای است که چنین امکانی برای هر کشوری وجود ندارد. بیشتر از همه زمان بر بودن این فرآیند و حتی در مواردی با شکست روبرو شدن پروژه بعد از 20 سال و صرف هزینه های بی بازگشت دیگر در جهان امروزه غیر قابل پذیرش اند و در آینده جایگزین مناسبی برایشان خواهد آمد که یقینا آن جایگزین بیوانفورماتیک است. به عنوان مثال استفاده از علم گراف و شبکه میانکنش دارو های موجود در کنار سایر شبکه های مرتبط نظیر شبکه گیرنده های همین دارو ها امکان پیشنهاد دارو جدید را به ما می دهد که معنی آن جلو انداختن فرآیند تحقیقات و کاهش هزینه های مالی و زمانی است. به طوری که گزینه محتمل تر و در مواردی گزینه ی نهایی را در مقام خروجی به ما می دهد.

  • غذا و صنایع طبی تشخیصی

از مهمترین نیاز های هر جامعه تامین غذا است. که به نوعی از آن تعابیری چون امنیت غذایی و سلامت غذایی جامعه نیز استخراج شده است. یکی از مهمترین مواد غذایی مورد نیاز پروتئین ها هستند. پروتئین ها چه در غالب غذای مستقیم انسان مانند گوشت مرغ و چه به صورت غذای دام و طیور به امنیت غذایی انسان ربط پیدا می کنند. ماندگاری بیشتر پروتئین های موجود در غذا یا پروتئین هایی که در کیت های تشخیص طبی استفاده می شوند علاوه بر صرفه جویی که در این ماده ارزشمند و در مواردی بسیار گران به دنبال می آورد صرفه جویی مالی قابل توجهی نیز همراه دارد که باز در این موارد بیوانفورماتیک با ابزار های مختلف بیوانفورماتیک می تواند آن ساز و­­ کار لازم برای دستیابی به این هدف را به ما بدهد.

  • سلامت و درمان

به کمک پیشرفت های شایانی که در ژنتیک و تکنیک های مطالعاتی آن مانند NGS بدست آمده و البته دانشی که در پزشکی سرطان بدست آورده ایم امروزه اطلاعات ارزشمندی در جهت تشخیص و تعیین رژیم ویژه درمانی برای هر فرد بدست آورد که آنالیز داده های حاصل از توالی یابی ژنوم شخص در این مسیر ضروری است و این امکان با توجه به وسعت جمعیت درگیر با سرطان – اهمیت حیاتی زمان تشخیص برای بیمار – هزینه های آزمایشگاهی و نیروی متخصص فقط از طریق امکانات رایانشی و آنالیز داده ها در یک ابزار بیوانفورماتیکی ممکن است.

گرد آورنده شهاب الدین رحیمی

درباره‌ی دکتر سمیه عرب زاده

همچنین ببینید

محققان بیوانفورماتیک توالی ژن­ های به ارث رسیده از والدین را تعیین می­ کنند

محققان بیوانفورماتیک توالی ژن ­های به ارث رسیده از  والدین را تعیین می­ کنند در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *