خانه / شاخه های زیست شناسی / زیست شناسی دریا / گرایش زیست شناسی دریا

گرایش زیست شناسی دریا

گرایش زیست شناسی دریا

Marine biology
Marine biology

در این نوشتار قصد معرفی رشته سرشار از جذابیت ، تنوع و زیبایی یعنی رشته زیست شناسی دریا را داریم . کمتر از دو دهه است که رشته زیست شناسی دریا در دانشگاه های ایران تدریس می شود .
زیست شناسی دریا در واقع یک زمینه علمی میان رشته ای است. سروکار داشتن با محیط های آبی مختلف در دریاها  و اقیانوس ها باعث شده است تا به خاطر ویژگی های فیزیکی  و شیمیایی این محیط ها ، دانش زیست شناسی با کمک علوم دیگر نسبت به مطالعه ویژگی های  زیست شناسی این محیط ها ، خصوصیات جانداران دریایی ، روابط آن ها با همدیگر و روابط آن ها با عوامل محیطی بپردازد.

با بیانی ساده تر زیست شناسی  دریا در دنیای علم ایجاد شد تا به مطالعه دنیای زنده در دریاها و اقیانوس ها بپردازد . زیست شناسی دریایی عبارت است از مطالعه ، مشاهده و محافظت از گیاهان ، جزیره های مرجانی ،جلبک ها و موجودات دریایی و ده ها فعالیت علمی متنوع دیگر . در واقع می توان گقت زیست شناسی دریا به بررسی و مطالعه خواص محیط آبی ، بیولوژی آبزیان و فعالیت های آبزی پروری می پردازد ؛ یعنی بر خلاف دو گرایش علوم جانوری و علوم گیاهی که در آن ها بیشتر موجودات خشکی زی  مطالعه می شوند این گرایش جانوران و گیاهان آبزی را بررسی و مطالعه می کند .
گرایش زیست دریا علاوه بر بررسی فیزیولوژی آبزیان به مطالعه اکولوژی دریا یعنی بررسی آلودگی آب دریاها و تاثیر آن بر محیط دریا می پردازد.   این حرفه بسیار چالش برانگیز و پرارزش است . در این مقاله در مورد چگونگی پیگیری این رشته به عنوان یک شغل بیشتر یاد می گیرید .
ایده کاوش در اعماق دریا ، کار کردن زیر آب و احاطه شدن با گیاهان و حیوانات آبزی چگونه به نظر می رسد؟ آیا شغل جذابی به نظر نمی آید ؟ اولین نکته مهم این است که به این زمینه علاقه واقعی داشته باشید . اگر این طور است ، پس یک زیست شناس دریایی شوید . اصلا نیازی به رویاپردازی نیست . در ادامه راهنمایی های با ارزشی  برای موفقیت در این راه پرچالش ارائه می شود .

گرایش های رشته زیست شناسی دریا

گرایش جانوران دریا

گرایش آلودگی دریا

گرایش بوم شناسی دریا

گرایش گباهان دریا

موقعیت های شغلی رشته زیست شناسی دریا در ایران :

اگر دانشجوی رشته زیست شناسی دریا بخواهد شغلی در ارتباط با رشته تحصیلیش پیدا کند ، باید توجه داشته باشد که فرصت های شغلی در این گرایش  بیشتر در نواحی ساحلی کشور مثل استان گیلان ، مازندران و خلیج فارس وجود دارد. .  فارغ التحصیلان زیست دریا می توانند در مراکز پرورش ماهی و مراکز تحقیق بر روی ارزش مواد غذایی دریایی فعالیت کنند .
علاوه بر کار در شیلات ، فارغ التحصیلان این گرایش می توانند در حفظ بعضی از گونه های آبزیان که در حال انقراض هستند ، مثل ماهی ازون برون یا ماهی سفید کار کنند . مهم تر از همه اینکه ، ما باید به یاری کارشناسان زیست دریا ، یک اطلس دقیق در مورد گونه های آبزی موجود در آب های کشورمان  تهیه کنیم .
یک دانشجوی زیست دریا بیشتر به بررسی خصوصیات موجودات دریایی به عنوان یک موجود زنده و ویژگی های تولیدمثل آن ها می پردازد و از سوی دیگر آبزی پروری تنها بخشی از مطالعات و در نتیجه فعالیت های یک دانشجوی زیست دریا است و دانشجوی این گرایش در کل به مطالعه محیط آب و جانداران آن می پردازد.

نویسنده: سلماز فعله گری

درباره‌ی دکتر سمیه عرب زاده

همچنین ببینید

اهمیت زیست شناسی در چیست؟

اهمیت زیست شناسی در چیست؟ هیچ دانشی به اندازه زیست شناسی به وجود ما نزدیک …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *