خانه / شاخه های زیست شناسی / زیست جانوری / گرایش زیست شناسی جانوری

گرایش زیست شناسی جانوری

گرایش های جانوری رشته زیست شناسی شامل فیزیولوژی، تکوین و بیوسیستماتیک می باشد که هر یک از این گرایش ها در زمینه های بسیار متنوعی قابلیت همکاری دارند. زیست شناسی علم بررسی حیات است. علم هرآنچه که با موجودات زنده در ارتباط می باشد. یکی از مهم ترین گروه های موجودات زنده، جانوران می باشند که زندگی انسان ارتباط تنگاتنگی با انواع جانوران در یک اکوسیستم خواهد داشت. لذا شناخت هر چه بیشتر گروه های جانوری و بررسی فعالیت ها و عملکرد و همچنین چگونگی تکوین آنها کمک بزرگی به بهبود کیفیت زندگی انسان خواهد کرد.

زیست شناسی تکوین جانوری:                          

زیست شناسی تکوینی رشته ای است که از تجمع زمینه های جنین شناسی، مورفولوژی و آناتومی بوجود آمده است و شدیدا ثابت کرده است که ساختار زیربنای عملکرد است. در ساده ترین اصطلاحش، زیست شناسی تکوین به دنبال توصیف این است که چگونه یک سلول ساده به یک موجود کاملا شکل گرفته تبدیل می شود. با این حال، این تعریف زیست شناسی تکوینی بسیار ابتدایی است. زیست شناسی تکوینی ویژگی های هر سلول، سازماندهی آن در قالب بافت، اندام و موجود؛ هموستازی آن ها ، بازسازی، پیری و در نهایت مرگ را توصیف می کند. زیست شناسی تکوینی مفهومی از بازبرنامه ریزی سلولی، بیولوژی سلول های بنیادی، ترمیم، مهندسی بافت، تکوین تکاملی و اکولوژی را ارائه می دهد و شامل استفاده مکرر از مکانیسم های سلولی و مسیرهای سیگنالینگ در سرتاسر حیات موجود است. علمي است نسبتا وسيع كه در دو دهه اخير پايه گذاري شده است. در اين علم با استفاده از مباني بيولوژي سلولي و مولكولي، بافت شناسي و جنين شناسي مولكولي و تحليلي و ساير نظام هاي زيستي و غير زيستي، مكانيزم هاي رشد و نمو سلول و جنين جانوران، مورد بررسي قرار مي گيرد. توسعه يافته هاي اين علم و توجه به جنبه هاي كاربردي آن در جامعه يكي از اهداف اين شاخه علمي مي باشد.

دلایل لزوم متخصص زیست شناسی تکوینی در سازمان های مختلف کشوری:

نمونه هایی از کاربرد این علم در حوزه سلامت و پزشکی :

یکی از کاربردهای این علم صنعت داروسازی می باشد. مانند طراحي داروهاي جديد بر اساس شناخت بيوماتريكس و یا داروهای نوترکیب، استفاده از حیوانات کلون شده جهت تولید داروهای بیماری های خاص مانند هموفیلی و…… امروزه به کاربرد رشته زیست شناسی تکوینی در علم پزشکی بیشتر اهمیت داده می شود. بطوریکه می توان با الهام از روند تکوین جنینی پی به علت بسیاری از نقایص مادرزادی و بیماری ها برده و در جهت درمان آن با استفاده از سلول های پرتوان بنیادی قدم برداشت. با توسعه تحقيقات در زمینه مهندسي بافت   (Tissue Engineering )و تمایز سلول های بنیادی بدون شک درمان بسیاری از بیماری های لاعلاج ممکن خواهد شد. مهندسی بافت می تواند در زمینه ساخت ارگان های مصنوعی در پیوند اعضا کمک فراوانی داشته باشد. همچنین با استفاده از علم سلول های بنیادی و سلول درمانی که اساس زیست شناسی تکوینی می باشد، راه های درمان بسیاری برای بیماری های که تاکنون روش درمانی برای آنها مطرح نشده است، پیش رو خواهد بود. همچنین با استفاه از این علم میتوان به بهبود کیفیت زندگی انسان پرداخت. مانند علم بيوتكنولوژي زخم و تولید چسب زخم های ترمیمی با استفاده از سلول های بنیادی.

 با پیشرفت این علم و استفاده از متخصصان زیست شناسی تکوینی در حوزه درمان و سلامت می توان روش های درمانی نوینی را با حداقل هزینه و نتایج بهتر ارایه داد. برای مثال در درمان ناباروری زیست شناسان تکوینی با شناخت بهتر مراحل تکوین سلول های جنسی و تحقیقات نوین در این زمینه می توانند با تولید کیت های تشخیصی زودهنگام در غالب شرکت های دانش بنیان، روش های نوین و کم هزینه تری برای درمان این بیماری مطرح کنند و یا در درمان انواع سرطان ها علم تکوین کمک شایانی می تواند انجام دهد. به طور کلی سرطان یک بیماری اختلال در روند تکوین می باشد. بنابراین متخصصان تکوینی با دید پایه ای در فرآیند تکوین می توانند در ارایه روش های نوین درمان به پزشکان کمک فراوانی کنند.

 نمونه هایی از کاربرد این علم در حوزه جرم شناسی و امنیت:

علم زیست شناسی تکوینی می تواند به تشخیص دقیق و سریع مجرمین کمک  بسزایی کند. البته این حوزه از کاربردهای زیست شناسی تکوینی با گرایش هایی مانند ژنتیک همپوشانی دارد.  همچنین با استفاده از دیگر گرایش های جانوری مانند بیوسیستماتیک می توان با الحام از طبیعت صلاح ها و ابزارهای امنیتی تولید کرد. برای مثال استفاده از پر پرندگان در تولید جلیقه های ضد گلوله و ضد آب و….

بنابراین می توان از پتانسیل های علمی زیست شناسان گرایش های مختلف جانوری در سازمان های مختلف کشور اعم از پزشکی قانونی، مراکز تحقیقات وابسته به سازمان های دفاعی-امنیتی، آزمایشگاه های ژنتیک، بخش های R&D شرکت های دارویی و کیت سازی و همچنین به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاه های علوم پزشکی و وزارت بهداشت استفاده کرد. بسیاری از دروس پایه دانشجویان پزشکی باید توسط افراد متخصص در رشته زیست شناسی تدریس شود، لذا حضور زیست شناسان به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاه های علوم پزشکی کمک شایانی به افزایش پایه علمی دانشجویان پزشکی خواهد کرد.

گردآورنده: سمیه عرب زاده

درباره‌ی دکتر سمیه عرب زاده

همچنین ببینید

زیست شناسی مدرن

<h2> زیست شناسی نوین </h2> علوم زیستی امروزه به مرحله ای از رشد رسیده است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *