گرایش ژنتیک

تاریخچه ژنتیک:

مطالعه جدی ژنتیک در طول دو قرن اخر صورت گرفته است .«گرگور مندل »در سال 1860میلادی اصول اولیه وراثت را کشف کرد .مندل آزمایشهای مختلفی روی گیاه نخود فرنگی انجام داد .او از این آزمایشها به این نتیجه رسید که برخی صفات بر صفات دگر غالبند .او ان گونه فرض کرد که فاکتور یا عامل غالبی سبب بروز این صفات غالب می شود ، در نتیجه صفات مشخصی از نسلی به نسل دیگر به ارث می رسد .حدود 50سال پس از آزمایشهای مندل یک زیست شناس دانمارکی به نام « ویلهلم یوهانسن » فاکتورهای ژنتیکی مندل اعم از غالب یا مغلوب را ژن نامید . در سال ۱۹۱۰ میلادی یک محقق آمریکایی به نام « توماس هانت مورگان » ثابت کرد که ژنها روی کروموزمها قرار گرفته اند وبه همرا کروموزمها به فرزندان منتقل می شوند .پس از آن محققان دیگر کمک های زیادی به پیشرفت علم وراثت کرده اند . دانشمندان کشف کرده اند که اسیدهای نوکلئیک (DANوRNA)صفات موجودات زنده را مشخص می کنند .امروزه با استفاده از علم مهندسی ژنتیک می توان خصوصیات جدیدی را در گیاهان وجانوران به وجود آورد .در واقع مهندسی ژنتیک علمی است که به دستکاری ژنها می پردازد .در این روش ، محققان می توانند ژنها خاصی را از سلول جدا کنند ومورد مطالعه قرار دهند .آنها می توانند با جدا کردن ، تغییر دادن یا انتقال ژنها تغییراتی در موجودات زنده به وجود آورند. به طور مثال ، با استفاده از این از این علم می توان گیاهان مقاومتر و پر محصول تری به دست آورد .امید می رود که در آینده با استفاده از روش مهندسی ژنتیک بتوان بیماریهای وراثتی را درمان کرد وژنهای سالم را جایگزین ژنهای معیوب نمود . تقسیم بندی علم ژنتیک ژنتیك، علم مطالعه وراثت، در تمامی زمینه های آن، از گسترش صفات در یك شجره نامه خانوادگی، تابیوشیمی ماده ژنتیكی، اسید دزوكسی ریبونوكلئیكRNAو اسید ریبنوکلئیک DNAاست . به صورت تاریخی، ژنتیك دانان در ۳ حیطه مجزا فعالیت كرده اند، هر حیطه با مشكلات، روش ها و موجودات زنده مورد مطالعه مربوط به خود . این ۳ حیطه عبارتند از: * ژنتیك كلاسیك * ژنتیك مولكولی * ژنتیك تكاملی یا ژنتیك جمعیت در ژنتیك كلاسیك ما با تئوری كروموزومی وراثت روبرو هستیم، مفهومی كه ژ ن ها را به صورت خطی در كنار هم بر روی كروموزوم فرض می کند. موقعیت نسبی ژنها با بررسی فراوانی زاده های حاصل از آمیزش های خاصی قابل تعیین است. ژنتیك مولكولی مطالعه ماده ژنتیك است؛ ساختار، رونویسی و بیان ماده ژنتیك. همچنین در همین حیطه ما انقلاب بزرگ تكنولوژی DNA نوتركیب (یا مهندسی ژنتیك) و اطلاعات بدست آمده از آن را بررسی خواهیم كرد


  عوامل ژنتیکی و رژیم غذایی در مبارزه با پیری موثر نقش دارند

پژوهشگران علوم پزشکی عنوان کردند که با مطالعه مگس میوه در تلاشند به راهی برای جوانی طولانی مدت انسان بیابند. آنان تاکید کردند که عوامل ژنتیکی و رژیم غذایی در مبارزه با پیری موثر نقش دارند .

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  موسسه پیری سلامت در دانشگاه کالج لندن در حال مطالعه عوامل ژنتیکی و سبک زندگی به ویژه رژیم غذایی است تا درمانی را برای مبارزه با پیری بیابد.

مگس میوه در ۶۰ درصد ژنها و همچنین سن با انسان مشترک است .

‘ماتیو پیپر’ یکی از محققان این موسسه گفت: اگر ژنهای دخیل در پیری را کشف کنیم می توانیم روند پیری را به تاخیر بیاندازیم. این چیزی است که موفق به کشف آن شده ایم.

این دانشمندان از رژیم های غذایی اصلاح شده و درمانهای دارویی برای افزایش دوره حیات سلامت در مگس ها و موش ها استفاده کردند.

پیپر افزود: نتایج نشان می دهد چنین درمانهایی در مورد انسان نیز می تواند موثر باشد.

این گروه از محققان می گویند این درمانها با بیماری های مرتبط با پیری مانند بیماری های قلبی و عروقی، سرطان و زوال عقل نیز مبارزه می کنند.

دکتر پیپر می گوید : بررسی روند پیری راهبرد نوینی برای رصد این بیماری های مزمن به شمار می رود و اگر بتوان پیری را درمان کرد می توان مانع از بروز بیماری های ناشی از پیری نیز شد. این امر نه تنها موجب طول عمر می شود بلکه سلامت را در سراسر زندگی در بر دارد.

محققان در این مطالعه مخمرها، کرم ها و مگس ها را بررسی کردند. مگس میوه مشابه انسان پیر می شود. تشخیص پیر شدن مگس میوه بسیار ساده است آنها دیگر سریع راه نمی روند ،کمتر غذا می خورند و دچار زوال حافظه می شوند؛ تمامی این نشانه ها با انسان مشترک است.

دانشمندان موفق شدند در آزمایشگاه و با جهش در تک ژنها طول عمر این موجودات را افزایش دهند و نشان دادند می توانند تاثیرات جهشی را که موجب بروز آلزایمر می شود کاهش دهند.

راه دیگری برای افزایش طول عمر رعایت رژیم غذایی مناسب است. به گفته این محققان درصورتی که رژیم غذایی یک موش را ۴۰ درصد کاهش دهید، او ۲۰ تا ۳۰ درصد عمر طولانی تری خواهد داشت.

این امر در مورد بشر نیز صادق و این میزان در انسان ۲۰ سال است. این موضوع در تمامی موجودات نشان داده شده است

زمینه های جدید پژوهش در دنیا:

پیشرفت در درمان بیماری های تنفسی با استفاده از تعیین توالی ژنوم موش خرما

 بر اساس نتایج مطالعات دانشگاه جورج واشنگتون، با استفاده از تعیین توالی ژنوم موش خرما، پیشرفت های چشمگیری در شناسایی و روش درمان بیماری های تنفسی حاصل شده است. بیماری های تنفسی مانند آنفولانزا و سیستیک فیبروزیز و بسیاری از بیماری های دیگر، الگوی مشابهی در انسان و موش خرما نشان می دهند. موش خرما مانند انسان به ویروس آنفولانزا آلوده شده و علائم این بیماری را نشان می دهد. همچنین، الگوی انتقال ویروس از موش بیمار به موش دیگر، مانند انسانی به انسان دیگر است. بعلاوه، تعیین توالی ژنوم موش خرما می تواند به نحوه پیشرفت بیماری ژنتیکی سیستیک فیبروزیز و شناسایی مکانیسم از بین رفتن بافت ریه کمک قابل توجهی نماید. اکنون این گروه تحقیقاتی با استفاده از تکنیک “آنالیز ترانسکریپتوم” می توانند متوجه شوند که در زمان ابتلا به بیماری، کدام ژن ها در سلول های موش خرما بیان می شوند. آنالیز ترانسکریپتوم تکنیکی است که با استفاده از آن می توان مولکول های RNA تولید شده در یک سلول، در یک زمان خاص را شناسایی کرد

زمینه اشتغال آن در کشور:

اکثر این افراد به عنوان یک محقق دردانشگاه ها ، آزمایشگاه ها و بیمارستان ها استخدام می شوند.

ژنتیسین ها به صورت استاندارد ۴۰ ساعت در هفته در آزمایشگاه های تحقیقاتی یا شرکت های مربوطه کار می کنند.

حقوق و درآمد میانگین ژنتیسین ها چقدر است؟

درآمد سالانه ژنتیسین ها در سال ۲۰۱۳ حدود۷۲۷۲۰ $  برآورد شد                                                  

محدود درآمد این افراد بین ۳۴,۵۹۰$ تا ۱۲۴,۷۶۰$  می باشد. که به مکان و نوع استخدام آن ها بستگی دارد.

ژنتیسین ها فعالیت های گوناگونی انجام می دهند که از جمله آن می توان به این موارد اشاره کرد:

آزمایش کردن بیماران به منظور بررسی مارکرهای وراثتی برای پی بردن به خطرهای گوناگون جهش ها.

دادن مشاوره های ژنتیکی به بیماران یا افراد با احتمال جهش های ژنتیکی .

انجام تحقیقاتدادن مشاوره به افرادی که سابقه خانوادگی بیماری های ژنتیکی را دارند.

کمک به بیماران برای اتخاذ بهترین شیوه ی درمان.

گرد آورنده: زهرا فاتحی

درباره‌ی دکتر سمیه عرب زاده

همچنین ببینید

اهمیت زیست شناسی در چیست؟

اهمیت زیست شناسی در چیست؟ هیچ دانشی به اندازه زیست شناسی به وجود ما نزدیک …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *