خانه / شاخه های زیست شناسی / زیست گیاهی / گرایش زیست شناسی گیاهی

گرایش زیست شناسی گیاهی

گرایش گیاهی رشته زیست شناسی شامل 3 بخش می باشد که شامل: فیزیولوژی، سیستماتیک و تکوین گیاهی می باشد. گیاهان یکی از اصلی ترین موجودات زنده روی زمین می باشند که عمال بدون آن ها زندگی امکان پذیر نخواهد بود. اکسیژن، مواد غذایی، چرخه غذایی و در نهایت زندگی بشر وابستگی کامل بر وجود گیاهان دارد. گیاهان عالی و حتی گیاهان پست مانند جلبک ها تضمین کننده حیات می باشند لذا محافظت و نگهداری، کشت وکشاورزی صحیح و اصولی، صنعت وابسته به گیاهان صنعتی(مانند: کلزا، آفتاب گردان، پنبه و ده ها گیاه دیگر که در صنعت کاربرد دارند)، محیط زیست که پایه های زندگی سالم می باشد، داروسازی و پزشکی که استفاده گسترده ای از گیاهان می کند، زیباسازی شهر ها توسط گیاهان زینتی و حتی تزئین خانه ها مسکونی به کمک گیاهان وابسته به این جاندار مهم می باشد.

زیست شناسی

دلیل لزوم متخصص زیست شناسی گیاهی در سازمان های مختلف کشوری:

صنعت:

گیاهان در حدود بیش از 50 درصد هیدرو کربن های جهان را فقط در دیواره خود حفظ کرده اند (بیوشیمی گیاهی هنس والتر هادت) این حجم از هیدروکربن ها که در صنعت استفاده گسترده ای دارند بسیار حائر اهمیت می باشد. اکنون استفاده از سلولز باعث تخریب وسیع محیط زیست می شود چرا که متخصصان زیست شناسی علوم گیاهی که عمیقا با محیط زیست و اهمیت آن آشنا هستند و می توانند با علم خود عالوه بر مدیریت سلولز در صنعت در حفظ محیط زیست نیز دقیق عمل کنند و این گنجینه گران بها را حفظ نمایند در حوزه تخصصی خود اشتغال ندارند. کارخانه های روغن گیری که امروزه به صورت مستقیم وابسته به گیاهان می باشد با کشت کلزا، آفتابگردان و ذرات، اراضی طبیعی را به زمین های کشاورزی فصلی تبدیل می نمایند که محیط زیست رو به نابودی می گراید. متخصصان زیست شناسی گیاهی با تکنیک های مختلف و آشنایی با روش کشت مناسب به خاطر داشتن علم فیزیولوژی، انتخاب گونه زراعی مناسب به دانش سیستماتیک گیاهی می توانند در کشت گیاهان صنعتی و همچنین افزایش بهره وری گیاهان عالوه بر افزایش تولیدات اقتصادی، از روند تخریب اراضع جنگلی جلوگیری نمایند.

سد سازی و پروژه های عمرانی:

در طی ساخت سد های مختلف در کشور، اکوسیستم منطقه دچار تغیررات می گردد. بررسی تغییرات اقلیمی در منطقه ساخت سد و مناطقی که از این تغییرات تاثیر می پذیرند به بررسی های زیست شناسان در گرایش های مختلف به خصوص سیستماتیک و اکولوژی نیاز دارد. امروزه افزایش هالوفیت ها ( گیاهان شور پسند) در مناطق مختلف کشور به وضوح قابل رویت می باشد چرا که شور شدن آب ها در نتیجه ساخت غیر اصولی سد ها باعث تغییر در گیاهان منطقه گردیده است لذا در سد سازی ها، راه سازی ها و پروژه های عمرانی دیگر حضور و نظارت زیست شناسان بسیار ضروری و حیاتی است در غیر این صورت صدمات جبران ناپذیری در انتظار کشورمان خواهد بود. نمونه های از نابودی محیط زیست در پایین به تصویر کشیده شده است.

پروژه های تثبیت نمک و استفاده از زمین های نمکیبه کمک هالوفیت ها (گیاهان نمک دست):

با افزایش تقاضا برای غذا به علت رشد مثبت جمعیت و استفاده از زمین های غیر قابل کشت هالوفیت ها بهترین گیاهان برای زندگی در مناطق شور می باشند. استفاده صحیح از این اراضی نیازمند مطالعه دقیق و علم به فیزیولوژی این گیاهان دارد و تنها زیست شناسان گیاهی می توانند به بهترین نحو پروژه های کشت این گیاهان و استفاده از این زمین ها را با توجه به صرفه اقتصادی و حفظ فلور منظقه مدیریت نمایند در غیر اینصورت بهره وری الزم از اراضی شور ممکن نخواهد بود و حتی ممکن است به دلیل عدم آشنایی با ارتباطات گیاهی صدماتی به منطقه وارد گردد. الزم به یادآوری است گیاهان شور پسند می توانند متابولیت هایی ارزشمند تولید نمایند. نمونه ای هالوفیت

داروسازی و پزشکی:

امروزه بسیاری از دارو ها به کمک متابولیت های عمدتا ثانویه گیاهی تولید می گردند. این متابولیت ها بسیار ارزشمند بوده و با وجود متخصصان زیست شناسی در کشور به واردات این متابولیت ها نیازی نمی باشد. زیست شناسان گیاهای در شاخه فیزیولوژی گیاهی با مسیر های سنتزی این متابولیت ها در گیاهان آشنایی کامل دارند و می توانند با علم و تخصص خود سنتز این متابولیت ها را افزایش داده و یا گیاهان را به مسیر سنتز متابولیت مورد نظر هدایت نمایند. پس بدیعی است که حضور زیست شناسان گرایش گیاهی در حوزه داروسازی بسیار مهم می باشد. گیاهان عالی مختلف جلبک ها تنها در تخصص زیست شناسی گیاهی می باشد و افزایش بهره وری و همچنین افزایش مقدار متابولیت ها تنها گرو فعالیت زیست شناسان امکان پذیر خواهد بود.

گردآورنده: برنا بابازاده

درباره‌ی دکتر سمیه عرب زاده

همچنین ببینید

اهمیت زیست شناسی در چیست؟

اهمیت زیست شناسی در چیست؟ هیچ دانشی به اندازه زیست شناسی به وجود ما نزدیک …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *